top of page
  • Zdjęcie autoraPracownia Psychoterapii VIOMA

ADHD i borderline
ADHD, lub Attention Deficit Hyperactivity Disorder, jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na zdolność osoby w skupieniu uwagi, kontroli impulsów i organizacji życia. Diagnoza ADHD stała się bardziej powszechna w ostatnich latach ze względu na szereg czynników, z których wiele obejmuje wzrost świadomości i uznanie zaburzenia.


Jednym z głównych powodów, że diagnoza ADHD stała się bardziej powszechna jest poprawa kryteriów diagnostycznych. Kryteria diagnozowania ADHD stały się z czasem bardziej jasne i specyficzne, ułatwiając klinicystom rozpoznanie zaburzenia u pacjentów. Doprowadziło to do bardziej dokładnych diagnoz i zwiększonego zrozumienia zaburzenia. Innym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu diagnozy ADHD jest zwiększona świadomość i zrozumienie zaburzenia w szerszej kulturze. Ponieważ więcej osób zapoznaje się z objawami i wpływem ADHD, łatwiej jest rozpoznać zaburzenie u innych. Może to prowadzić do większej liczby osób poszukujących diagnozy i leczenia zaburzenia. Wreszcie, zmiany w społeczeństwie i wymagania edukacyjne zwiększyły stres u osób, które mogą podkreślić objawy ADHD. Presja, aby wykonać na wysokim poziomie różne zadania, w połączeniu z rosnącym wykorzystaniem technologii i mediów społecznościowych, dodatkowo zwiększa trudności uwagi, nadpobudliwość i impulsywność.

Ogólnie rzecz biorąc, wzrost diagnozy ADHD można przypisać poprawie kryteriów diagnostycznych, zwiększonej świadomości zaburzenia oraz zmianom w wymaganiach społecznych i edukacyjnych. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że choć ADHD jest diagnozowane częściej, jest to również bardzo realne i wyniszczające zaburzenie, które może znacząco wpłynąć na codzienne życie jednostki.


ADHD czy BorderlineADHD i Borderline Personality Disorder (BPD) to dwa odrębne zaburzenia z różnymi kryteriami diagnozy i podejścia do leczenia. ADHD jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na zdolność jednostki do koncentracji, skupienia uwagi i kontroli impulsów. Jest ono zazwyczaj diagnozowane w dzieciństwie, a objawy mogą utrzymywać się w wieku dorosłym. ADHD jest powszechnie leczone za pomocą leków, terapii i zmiany stylu życia. BPD jest zaburzeniem osobowości, które wpływa na emocje, relacje i obraz siebie. Osoby z BPD mogą doświadczać intensywnych i niestabilnych emocji, strachu przed opuszczeniem, trudności z kontrolą impulsów i mogą angażować się w zachowania autodestrukcyjne. Leczenie BPD zazwyczaj obejmuje terapię, leki i wsparcie grupowe. Jednak objawy tych dwóch zaburzeń mogą się w pewnym stopniu pokrywać, co może utrudniać diagnozowanie i leczenie każdego z nich osobno. Osoby z BPD mogą mieć trudności ze skupieniem się lub mieć impulsywne zachowania, które mogą przypominać objawy ADHD. Dodatkowo, osoby z ADHD mogą zmagać się z intensywnymi emocjami lub impulsywnością, które mogą być podobne do objawów BPD. Ważne jest, aby szukać właściwej diagnozy od kompetetnego specjalisty, aby otrzymać odpowiednie leczenie. Ludzie z obu ADHD i BPD mogą korzystać z kompleksowego podejścia do leczenia, które odnosi się do ich unikalnych objawów i potrzeb.38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page