top of page
  • Zdjęcie autoraPracownia Psychoterapii VIOMA

Mity i fantazje w psychoterapii grupowej

Zaktualizowano: 13 maj 2023


Psychoterapia grupowa jest wciąż mało popularną formą pomocy psychologicznej m. in. z powodu obaw i przesądów istniejących na jej temat. Wielu osób z powodu m.in. braku wiedzy nie decyduje s ię skorzystać z terapii grupowej. 


Mity (w tym wyobrażenia i fantazje) często zasłaniają rzeczywistość a lęk może unicestwiać ludzką zdolność do zaciekawienia się i gotowości do uczenia się na podstawie doświadczenia. Te zdolności mamy od samego urodzenia ale je tracimy z powodu niekorzystnych relacyjnych doświadczeń.

Psychoterapia grupowa jest doświadczeniem, które odnosi się do podstawowego ludzkiego pragnienia bycia w relacji i przynależności. Pracując z grupami obserwujemy, że te pragnienia wzbudzają najwięcej lęku oraz wstydu u uczestników gdyż związane są ze zranieniami w relacjach rodzinnych, w doświadczeniach bycia częścią różnych grup (rówieśniczych, szkolnych, zawodowych).

Kiedy uczestnicy grup zaczynają nazywać swoje obawy i pragnienia, odczuwają ulgę i satysfakcję słysząc jak inni mają podobnie. Uczestnicy dowiadują się, że nie są sami w swoich pragnieniach i zranieniach. To zmniejsza lęk i zapoczątkowuje proces w którym jest duża szansa rozwoju i uczenia się w kontakcie z innymi ludźmi.


Istnieje jednak kilka mitów dotyczących psychoterapii grupowej, które mogą wywołać zamieszanie i uniemożliwić jednostkom poszukiwanie tego typu leczenia. Oto niektóre z powszechnych mitów dotyczących psychoterapii grupowej:


Mit 1: Terapia grupowa jest tylko dla osób z poważnymi problemami zdrowia psychicznego.


Wiele osób uważa, że terapia grupowa jest przeznaczona tylko dla osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak ciężka depresja, choroba dwubiegunowa czy schizofrenia. Jednak terapia grupowa może być korzystna dla każdego, kto zmaga się z problemem zdrowia psychicznego, niezależnie od stopnia jego zaawansowania. Terapia grupowa może pomóc osobom rozwinąć strategie radzenia sobie, poprawić umiejętności komunikacyjne i uzyskać wsparcie od innych osób, które przechodzą przez podobne doświadczenia.


Mit 2: Terapia grupowa nie jest tak skuteczna jak terapia indywidualna.


Zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa są skutecznymi formami leczenia zdrowia psychicznego i każda z nich ma swoje zalety. Terapia grupowa może być szczególnie skuteczna dla osób, które czują się odizolowane lub samotne, ponieważ zapewnia poczucie wspólnoty i przynależności. Terapia grupowa może również pomóc osobom rozwinąć umiejętności społeczne i poprawić ich zdolność do nawiązywania kontaktów z innymi.


Mit 3: Terapia grupowa jest przeznaczona tylko dla osób, które dobrze czują się, dzieląc się swoimi uczuciami w grupie.


Choć prawdą jest, że terapia grupowa polega na dzieleniu się swoimi myślami i uczuciami w otoczeniu grupy, może ona również pomóc osobom, które czują się bardziej komfortowo w ujawnianiu siebie. Wiele osób uważa, że terapia grupowa zapewnia bezpieczne i wspierające środowisko, w którym mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i emocjami bez obawy przed oceną. Dodatkowo, terapia grupowa może pomóc osobom rozwinąć umiejętności potrzebne do bardziej efektywnego komunikowania się z innymi w różnych okolicznościach.


Mit 4: Terapia grupowa jest zbyt droga.


Terapia grupowa może być niedrogą formą leczenia zdrowia psychicznego, zwłaszcza w porównaniu z terapią indywidualną. Dodatkowo, wiele planów ubezpieczeniowych pokrywa koszty terapii grupowej, co czyni ją bardziej dostępną opcją dla wielu osób.


Mit 5: Terapia grupowa nie jest poufna.


Poufność jest kluczowym elementem terapii grupowej, a sesje terapii grupowej podlegają tym samym przepisom dotyczącym poufności, co sesje terapii indywidualnej. Uczestnicy terapii grupowej są zobowiązani do zachowania poufności i poszanowania prywatności innych osób w grupie.


Podsumowując, psychoterapia grupowa może być bardzo skuteczną formą leczenia zdrowia psychicznego w odniesieniu do szerokiego zakresu problemów. Obalając mity dotyczące terapii grupowej, osoby mogą być bardziej skłonne do rozważenia tej formy leczenia i czerpania korzyści ze wspierającego, współpracującego środowiska.


43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page