top of page
  • Zdjęcie autoraPracownia Psychoterapii VIOMA

Trauma relacyjna

Zaktualizowano: 13 maj 2023Psychoterapia może być skutecznym leczeniem dla osób, które doświadczyły traumy relacyjnej. Oto kilka sposobów, w jaki psychoterapia może pomóc:


1) Stworzenie bezpiecznej przestrzeni: Terapeuta może zapewnić bezpieczne i wspierające środowisko dla osób, aby przetworzyć swoje doświadczenia i emocje. Dzięki temu osoby mogą poczuć się wysłuchane i zrozumiane.


2) Opracowanie strategii radzenia sobie: Terapeuta może pracować z osobami w celu opracowania zdrowych strategii radzenia sobie z intensywnymi emocjami i reakcjami fizycznymi związanymi z traumą. Może to obejmować ćwiczenia głębokiego oddychania, techniki uziemienia i inne praktyki mindfulness.


3) Zajęcie się negatywnymi przekonaniami: Trauma relacyjna może prowadzić do negatywnych przekonań na temat siebie i innych. Terapeuta może pomóc osobom zidentyfikować i zakwestionować te przekonania oraz rozwinąć bardziej pozytywne i realistyczne.


4) Przetwarzanie emocji: Trauma może powodować intensywne emocje, takie jak strach, złość i wstyd. Terapeuta może pomóc osobom w przetwarzaniu i regulowaniu tych emocji w bezpiecznym i wspierającym środowisku.


5) Budowanie współczucia dla siebie: Osoby, które doświadczyły traumy w związku mogą zmagać się z obwinianiem siebie lub samokrytyką. Terapeuta może pomóc osobom w budowaniu współczucia i samoakceptacji.


6) Poprawa relacji: Trauma może wpływać na zdolność jednostki do tworzenia zdrowych związków w przyszłości. Terapeuta może pomóc osobom zidentyfikować wzorce w ich związkach i opracować zdrowsze sposoby odnoszenia się do innych.


7) Praca nad przebaczeniem: Przebaczenie sobie i innym osobom zaangażowanym w traumę może być trudnym, ale koniecznym krokiem w procesie zdrowienia. Terapeuta może pomóc jednostkom przepracować uczucia gniewu i urazy oraz rozwinąć poczucie przebaczenia.


Psychoterapia może pomóc osobom, które doświadczyły traumy w związku, rozwinąć narzędzia i umiejętności potrzebne do uzdrowienia i pójścia do przodu w swoim życiu. Dzięki wsparciu terapeuty, osoby mogą nauczyć się poruszać po skutkach traumy i tworzyć zdrowe związki w przyszłości.

43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page